Profesyonel Yönetimde Lider: Yuva Danışmanlık ve Yönetim Hizmeti

Yuva Danışmanlık ve Yönetim Şirketi, 12 Eylül 2019 tarihinde kurulmuş olup, bilgi, tecrübe ve beceriyle donanmış bir ekip tarafından yönetilmektedir. Amacımız, site sakinlerinin memnuniyetini ve emlak değerini artırmak için profesyonel bina yönetimi ve emlak hizmetleri sunmaktadır. Hizmet alanımız, profesyonel bina yönetimi, devlet kurumlarına ve tesislere yönetim hizmetleri, temizlik ve çöp alım hizmetleri ile kurumsal gayrimenkul danışmanlığı olarak geniş bir yelpazeye yayılmaktadır.

Misyon ve Vizyon

Misyon:

“Yuva Danışmanlık ve Yönetim Şirketi olarak, müşterilerimize mükemmel bina yönetimi ve emlak hizmetleri sunarak, yaşam kalitesini artırmayı ve iş süreçlerini optimize etmeyi hedefliyoruz. Şeffaf, etik ve yenilikçi bir yaklaşımla, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve sürdürülebilir bir değer yaratmak için çalışıyoruz.”

Vizyon:

“Vizyonumuz, sektörde öncü bir konumda yer almak ve müşterilerimize sağladığımız değeri sürekli olarak artırmak üzerine kuruludur. Liderlik, kalite ve sürdürülebilirlik ilkelerimizi benimseyerek, inovasyon ve müşteri odaklılıkla sektörde örnek bir şirket olmayı hedefliyoruz. Gelecekte, müşterilerimizin güvenini kazanmak ve topluma pozitif bir katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Hizmetler

Yuva Danışmanlık ve Yönetim Şirketi olarak, profesyonel bina yönetimi ve emlak hizmetlerinde uzmanlaşmış bir ekiple sizlere hizmet sunuyoruz. Hizmetlerimiz arasında ve SGK işlemleri, Aidat Takibi , muhasebe hizmetleri, teknik bakım onarım hizmeti, hukuk desteği, saha müfettiş kontrolü gayrimenkul alım-satım, kiralama, değerleme raporu ve intikal işlemleri gibi birçok alanda kapsamlı çözümler sunmaktayız.

Kuruluş ve Organizasyon

Şirketimiz, beş iş ortağı tarafından kurulmuştur. Dursun Ferhat Okur, Abdullah Kopuz, Sinan Ustaoğlu, Deniz Topçu ve Nurten Hut, kendi alanlarında uzmanlık sağlayarak şirketimizin başarısına katkıda bulunan isimlerdir. Ayrıca, uzman saha personeli, temizlik ve çöp alım personeli, ofis personelleri ve gayrimenkul danışmanlarından oluşan 7 kişilik bir ekibimiz bulunmaktadır.

Başarı Hikayeleri ve Referanslar

Şirketimiz, kuruluşundan bu yana 20’den fazla siteye hizmet vermiş ve birçok memnun müşteriye sahiptir. Aidat takibi, gayrimenkul alım-satım, kiralama ve birçok alanda başarılı referanslara sahibiz. Müşterilerimizin tekrar eden sözleşmeleri, sunduğumuz kaliteli hizmetin en iyi göstergesidir.

Gelecek Planları

Şirketimizin gelecek planı, Rize ilinde toplu yaşam standartlarına uygun bir örnek oluşturarak büyümek ve istihdam sağlamak üzerinedir. Hizmet bünyemizi genişleterek daha fazla binaya ve tesislere hizmet sunmak ve sektörde öncü bir konumda bulunmak istiyoruz.

Burak KAZDAL

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir