Emlakta Güvende Adım Adım: Yuva Danışmanlık ile Doğru Yatırımlar

Rize merkezindeki emlak sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden Yuva Danışmanlık olarak, bölgedeki dinamik piyasa koşullarını değerlendirerek müşterilerimize en uygun yatırım fırsatlarını sunuyoruz. Sektördeki deneyimimiz ve uzman kadromuzla, gayrimenkul yatırımlarınızı geleceğe taşımanızı sağlayacak çözümler sunuyoruz.

Emlak Piyasasının Genel Durumu;
Rize merkez ilindeki emlak sektörü, diğer illerdeki gibi zaman içinde değişiklik göstermiştir, ancak bu değişiklikler belirli bir değişkenlik sergilemektedir.
Ülke içerisinde ki hareketli ekonomik süreç, inşaat maliyetlerinin artması ve banka kredi faiz oranlarının yükselmesi ile birlikte daire fiyatları artmış bulunmaktadır. Olağanüstü durumlarla birlikte Rize ilinde müteahhit firmalar, lüks konut projeleri ve yeni inşa edilen konutlarda yeniliklere odaklandı.

Gayrimenkul fiyatları yükseldikçe, müşterilerin istekleri ve talepleri de değişmeye başladı. Daha önce standart evlerin bulunduğu ve taleplerin az olduğu müşteri portföyü, günümüzde yaşam kalitesi açısından en uygun daireyi arayan bir profil haline geldi. Artan lüks konut sayısı ve Rize’deki sınırlı arazi koşulları, yerleşim yerlerinde farklılıklara yol açtı. Boğaz, Çifttekavak, Engindere ve Taşlıdere Mahalleleri gibi yeni yapıların daha fazla olduğu bölgelerde yerleşim artmaya başladı ve bu mahallelerdeki emlak değerleri gün geçtikçe yükseliyor..

Bütçe Belirleme ve Finansman:

Emlak yatırımında en önemli unsurlardan biri, bu yatırıma ayrılacak olan finansmandır ve bu finansmanın getiri hesabının doğru yapılmamasıdır. Konfor veya çalışma alanınıza uygun gayrimenkuller arasında seçim yaparken, ilk önceliğiniz finansal getirisini veya maliyetini düşünmek olmalıdır.

Dairelerde; 20 yılda amortisman sağlaması gerekmektedir. Ancak bu 20 yılın nasıl hesaplanması gerektiğini birlikte inceleyelim. Almayı düşündüğünüz dairenin ortalama kiralık emsal değerini baz alarak ve bu 20 yıl içerisindeki kira artışlarını ekleyerek hesaplamalar yapmalısınız. Ancak unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta, bu 20 yıl içinde dairenize yapacağınız öngörülemeyen masrafları (vergiler, tadilatlar ve demirbaş ödemeleri gibi) da hesaba katmanızdır.

Arsa ve ticari konutlarda da aynı şekilde hesaplamalar yapılmalıdır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli husus, 20 yıl sonra lokasyon içerisindeki değişkenliği de öngörebilmek ve hesaplama yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaktır.

Lokasyon Seçimi ve Araştırma:

atırım yapmayı düşündüğünüz gayrimenkulün en önemli hususu, gelecek yıllar içindeki fiyat değişimidir. Fiyat değişimini normal düzeyden daha hızlı artan unsur, gayrimenkulün lokasyonudur. Örneğin, 10 yıl önce Boğaz Mahallesinde alınan bir apartman dairesinin günümüzdeki kira getirisi, normal amortisman hesaplamasından çok daha fazla bir seviyeye gelmiştir. Aynı şekilde, Müftü Mahallesinde AVM yapılması sonucu çevresindeki hem dairelerin hem de ticari gayrimenkullerin değerleri artmış bulunmaktadır.

Bu süreçte en önemli hususlardan biri olan lokasyon, yıllar içerisindeki projelerin neler olduğunu tespit ederek karar verilmesi gerekmektedir. Zamanımızda lokasyon değerinde normalin üstünde bir artış gösterebilecek yerler ise, Taşlıdere Mahallesi (veya Taşlıdere Mahallesi gibi), Şehir Hastanesi yapılması sonucu fiyatlarında artış olacaktır. Çiftekavak Mahallesi, yeni terminalin bu lokasyonda yapılacağı için fiyatlarda artış gösterecektir.

Yatırım Sonrası Yönetim ve Profesyonel Danışmanlık;

İyi bir lokasyon içerisinde iyi bir yatırım fırsatı buldunuz. Amortisman süresi 20 yıldan daha az ve burayı satın aldınız. Bu yatırımın sizin için yeterli olduğunu düşünüyorsunuz ve bundan sonra yapılacak önemli bir husus kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında her şey bu zaman diliminden sonra başlamaktadır. Yatırım yaptığınız gayrimenkulün zaman içerisinde oluşan güncellemeleri yetişmezse hesapta olmayan değer kayıplarına ulaşır. Peki, bu kayıpların oluşmaması için yapacağımız hususları inceleyelim;

Yatırım için aldığınız daire ve ticari gayrimenkullerde ilk önceliğiniz, size ve yatırımımıza uygun kiracı bulmaktır. Yıllar içerisinde yatırımınızı koruyacak, değerini arttıracak ve yıllar içerisinde ödeme olarak sizlere problem çıkarmayacak kiracı bulmanız gerekmektedir. Bu nitelikteki bir kiracıyı bulmak tek başınıza veya öngörmeniz zor olduğundan dolayı profesyonel bir emlak danışmanlığından destek almanız gerekmektedir. Profesyonel emlak hizmeti aldığınızda yatırımınızın kira sözleşmesi, hukuki alt yapısı ile birlikte kira sözleşmesi hazırlamaktadır. Süreç içerisinde doğabilecek uyuşmazlıkları yapılacak olan bu kira sözleşmeleri ile rahatlıkla çözülebilmektedir. Yatırımınızın kira takibini, yapılması gereken onarımları ve bakımları emlak danışmanınız takip eder ve sizlere ulaşmadan öncesinden haber verebilir ve daha az bir maliyetle onarımını sağlayabilir.


Yuva Danışmanlık olarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, yatırımınızın her aşamasında yanınızda olmayı taahhüt ediyoruz. Profesyonel ekibimizle birlikte, doğru lokasyon seçiminden finansal planlamaya, kira takibinden onarımlara kadar tüm süreçleri yönetiyor ve yatırımınızın değerini artırmak için çaba harcıyoruz. Bizimle çalışarak, emlak piyasasındaki değişkenlikleri avantaja çevirecek ve geleceğinize değer katacak bir yatırım yapmış olacaksınız. Yuva Danışmanlık, güvenilir, şeffaf ve uzman hizmetiyle sizlere fark yaratmayı hedefliyor. Siz de yatırımlarınıza değer katmak ve doğru adımlarla ilerlemek istiyorsanız, bize danışmadan karar vermeyin.

Burak KAZDAL0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir